Kakšna vremenska napoved nas čaka?

Kakšna vremenska napoved oziroma kakšno vreme nas čaka v naslednjih dneh, dandanes lahko preverimo marsikje, ne nazadnje tudi na svojem mobilnem telefonu. Kljub temu pa je večina še vedno navajena, da napoved vremena spremlja kar preko televizije pri dnevnih poročilih.

Vremenska napoved je torej napoved za vremenske razmere v prihodnosti, in sicer na določenem geografskem območju, ki temelji na analizi trenutnih podatkov o vremenu, prav tako na podlagi modelov za napovedovanje vremena.

Kaj vključuje napoved vremena?

Vremenska napoved vključuje informacije o najrazličnejših vremenskih dejavnikih, kot so na primer temperatura, padavine, veter, vlažnost, zračni tlak, oblačnost, vidljivost. Temperature so napovedane za določen čas, navadno je to za dan, noč ali pa naslednje dni. Kar se tiče padavin, pa se napoveduje verjetnost pa tudi sama količina padavin, kot so dež, sneg, toča ali megla.

Vremenska napoved je odvisna od  kroženja vetra
Vremenska napoved je odvisna od sprememb v obsežnih vzorcih kroženja vetra. Opazovanje hitrosti in smeri vetra ter drugih elementov, kot sta temperatura in vlaga, je bistveno za oceno stanja ozračja v določenem času in na določenih lokacijah na Zemlji.

Napoved vremena se navezuje tudi na veter. V povezavi s tem se napove hitrost, smer in moč vetra, ki vpliva na občutek toplote ter hladnosti. Spreminjanje tlaka pa lahko nakazuje vremenske spremembe, na primer prihajajoče nevihte. Vlažnost se omenja v povezavi s stopnjo vlage v zraku, ki praviloma vpliva na občutek toplote in mraza.

Na kakšen način se naredi napoved vremena?

Vremenske napovedi so v resnici rezultati precej zapletenih računalniških modelov. Slednji stimulirajo atmosfero, in sicer na podlagi podatkov iz najrazličnejših virov, na primer iz meteorološke postaje. Na terenu so namreč postavljene postaje, ki merijo vlažnost, temperature, tlak in veter.

Kako meteorologi naredijo vremensko napoved? Dylan Robichaud vam predstavi zapleten postopek!

Vreme se lahko napove tudi s pomočjo satelitskih slik. Tako lahko spremljamo oblačnost pa tudi napovedujemo padavine oziroma spremembe v vremenu. Pri napovedovanju vremena si pomagamo tudi z radarji, ki zaznavajo padavine in pomagajo napovedati dež, sneg in še druge vrste padavin. Ne nazadnje imajo pri tem veliko vlogo računalniški modeli. Vremenske napovedi namreč temeljijo na simulacijah gibanja zraka in drugih meteoroloških dejavnikov.

Različne vrste vremenskih napovedi

Znane so različne vrste napovedi vremena. Za kratkoročno vremensko napoved je značilno, da gre za napoved do 48 ur vnaprej. V tem primeru je napoved precej natančna in je primerna za vsakodnevno uporabo. Preveri se lahko tudi srednjeročna napoved vremena, kjer se vreme napove od 3 do 5 dni vnaprej. V tem primeru natančnost upade, a napoved še vedno nudi dovolj dobro predstavo o vremenskih pogojih.

Objave iz iste kategorije: